Bardzo wielu naszych klientów słyszało o programach dzięki którym można wypozycjonować stronę. To jest trochę tak jak z potworem z Loch Ness, znajdzie się kilka osób które go widziało, a nawet kilkaset osób które wierzą, że ten potwór istnieje. My też wierzymy. Ale co ma pozycjonowanie stron do potwora ? Może samo pozycjonowanie nic, ale już programy do pozycjonowania stron, są poniekąd taką samą bajką jak ten rzekomy potwór. A skoro o bajkach mowa, to opowiemy jedną, którą mieliśmy nawet okazję przeżyć….

Dawno, dawno temu…

Kiedy to w internecie była mała garstka stron internetowych, webmasterzy próbowali różnych technik, aby znaleźć się bardzo wysoko w wynikach wyszukiwania. Na początku tak naprawdę wystarczyło zostawiać komentarze w księgach gości (może to brzmieć dość odlegle, bo ciężko dziś znaleźć stronę z księgą gości, ale tak było !), później strony dodawało się do katalogów stron i to też działało. I jakby na tych dwóch etapach, znaleźli się twórcy programów, które pozwalały jednym kliknięciem dodać stronę do setek tysięcy ksiąg gości, jak też znaleźli się twórcy programów do pozycjonowania, które pozwalały jednym klikiem dodać stronę do tysięcy katalogów stron. Tyle że i w jednym i drugim przypadku, działało to dokładnie w ten sam sposób. Osoby, które zdecydowały się „pójść na łatwiznę” i pozycjonować stronę takim automatem, na ogół obrywały. Wyszukiwarka wprowadzała zmiany w algorytmie, wiele stron dostawało bana – znikały z wyszukiwarki całkowicie, natomiast te które bana nie dostały, albo dostawały „filtr” na wypozycjonowane nielegalną metodą frazy, albo ich pozycje zwyczajnie spadały. Ryzyko otrzymania bana od wyszukiwarki według nas – nie jest warte tego by takie praktyki stosować, no ale idźmy dalej. Z biegiem czasu, coraz więcej tego typu automatów powstawało, to do stron na rynek polski, to do stron zagranicznych. To automaty pozycjonujące, które dodają komentarze do wordpressów, to zaś automaty zgłaszające strony do katalogów. Nadal to są automaty, a ich skuteczność cały czas słabnie. Nic się nie zmieniło.

Kolega dodaje automatem…

i ma postępy. Oczywiście, jeżeli znajdzie się programista, który napisze program do pozycjonowania, który będzie dostosowany do obecnych czasów – owszem, ma prawo to działać. Pytanie jest jak długo to będzie funkcjonować i czy takie pozycjonowanie strony przyniesie więcej korzyści czy może więcej spustoszenia. Nasza firma nie wykonuje pozycjonowania strony w taki sposób, jesteśmy informatykami, codziennie tworzymy internet – chcemy go stworzyć w sposób prawidłowy, taki który pozwala znaleźć te dobre informacje. Zanieczyszczenia, które generowane są przez automaty, często wprowadzają w błąd nie tylko ludzi, ale i algorytmy wyszukiwarek. Pomijając automaty w pozycjonowaniu strony, mamy pewność iż nasza strona nie dostanie bana, nawet gdyby tak się stało – możemy się odwołać. Dodatkowo, tworząc dobrej jakości content, możemy wykorzystywać go nie tylko do pozycjonowania strony, ale przede wszystkim do promocji w social media, a także tworzenia newsletterów dla klientów. Solidna praca – zawsze przekłada się na efekty, które są długotrwałe. Warto pozycjonować stronę w mądry sposób, a jeżeli ktoś wierzy, że program do pozycjonowania spełni swoją rolę – oczywiście może spróbować. My jednak uprzedzamy iż, nie podejmujemy się pozycjonowania stron, które były wcześniej pozycjonowanie za pomocą programów.